Home PodróżePolskaKraków i okolice Rowerem przez pustynię – Pustynia Błędowska, Lasy i Bagna Błędowskie – wycieczka rowerowa

Rowerem przez pustynię – Pustynia Błędowska, Lasy i Bagna Błędowskie – wycieczka rowerowa

by Kasia

Nowa ścieżka rowerowa na Pustyni Błędowskiej była pretekstem, żeby wreszcie się ruszyć na trasy rowerowe w Lasach Błędowskich. Wyszła nam całkiem fajna wycieczka i w pakiecie dostajemy trzy atrakcje – Lasy Błędowskie, Bagna Błędowskie i oczywiście pustynie. Ale czy Pustynia Błędowska to dobre miejsce na rowerowe wycieczki?

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Już kilka razy kręciliśmy się po tej okolicy. Oczywiście jak pewnie wiecie, pustynia szczególnie mnie nęci i przyciąga. Byliśmy tu zarówno latem jak i zimą. Zrobiliśmy tu też fajną trasę do oazy nad Białą Przemsza (żółty szlak). Kilka lat temu zachwycaliśmy się też Bagnami Błędowskimi.

I już wtedy, kilka lat temu, zakiełkowała nam myśl, żeby wyruszyć tu na wycieczkę rowerową…

Wreszcie się udało!

Faktycznie impulsem, żeby wreszcie ruszyć się tutaj z rowerami była nowa trasa rowerowa, stworzona tuż na skraju pustyni. Choć wzbudza wiele kontrowersji, trzeba przyznać, że jest konsekwentnie realizowana.

Pustynia Błędowska – trasa rowerowa – jak to wygląda

W tym momencie gotowy jest niezbyt długi odcinek pomiędzy Różą Wiatrów a wjazdem na pustynię od strony stawów w Kluczach.
W planach jest jeszcze realizacja dalszych odcinków wokół pustyni.

Nowość która bardzo nam się podoba to to, że w lasach otaczających Pustynie są bardzo wygodne szutrowe trasy. Jak widziałam na stronie nadleśnictwa jest ich około 25 km. Przy samej pustyni docelowo będzie asfalt, ale już teraz świetnie się jedzie po drobnych kamyczkach.

Typ nawierzchni Pustynia Błędowska i Lasy Błędowskie – stan lipiec 2022

W przeważającej ilości szuter, drogi leśne, asfalt, niewielki odcinek z kostką przy Róży Wiatrów i trochę piasku na leśnych dróżkach.

Rowerem po pustyni – nasza trasa

Naszą wycieczkę zaczynamy od strony miejscowości Klucze. Parkujemy na leśnym parkingu, przy drodze prowadzącej do Stawu Zielonego i Czerwonego.

Nasza trasa: Klucze ul. Sosnowa – Stawy Zielony i Czerwony – trasa rowerowa do Róży Wiatrów – Lasy Błędowskie – Bagna Błędowskie – wieże widokowe. Powrót tą samą trasą.

Na początku mamy żwirową drogę prowadzącą w okolice stawów. Dalej, w lesie jest już bardzo wygodny szuter i szybko docieramy do Pustyni.
Tutaj zaczyna się ścieżka rowerowa z krawężnikami, która docelowo będzie miała asfalt.
Pierwszy przystanek na trasie – wiata piknikową i niezbyt wysoki punkt widokowy.

Dalej ściezka wije się na skraju pustyni i lasu, aż dotrze do Róży Wiatrów. Tu koniec jeśli chodzi o nową trasę rowerową. Ale nie koniec naszej wycieczki. Ten nowy odcinek ścieżki rowerowej na pustyni, to zaledwie 2 km.
Docelowo będzie jeszcze dalej poprowadzona, ale na to jeszcze chwilę poczekamy.

Od Róży Wiatrów odbijamy na betonową drogę i już klucząc pomiędzy spacerowiczami i samochodami docieramy do leśnej drogi po prawej stronie. Teraz przejeżdżamy za szlaban i ruszamy w las.

Tutaj znowu mamy zwykłą drogę leśną. Warto być tutaj uważnym – przy drodze rośnie sporo storczyków!

Lasy Błędowskie i Bagno Błędowskie

Kolejny etap naszej wycieczki to świetnie przygotowane trasy z nawierzchnią szutrową. Tu wyjątkowo dobrze się jedzie – dobra nawierzchnia i szeroko. Tu spotykamy też sporo osób ma rowerach – głównie rodziny z dziećmi. Tak docieramy w pobliże naszych ulubionych wież widokowych.

Jesteśmy w Lasach Błędowskiej i widok mamy na bagna i torfowiska. Żeby dotrzeć do pierwszej wieży musimy niestety przejechać typową piaszczystą drogą leśną. Nie każdy to lubi… Jeśli nie lubicie – możecie wyskoczyć z głównej trasy wcześniej. Druga wieża jest już blisko nowej drogi szutrowej.

Wieże w Lasach Błędowskich znamy z naszej pierwszej wycieczki w te okolice. Jak wyglądają Lasy Błędowskie i Bagna na wiosnę możecie zobaczyć tutaj:

Do Róży Wiatrów wracamy tą samą drogą przez las. Jest już dość późno – około 20 i na pustyni jest coraz mniej ludzi. Do samochodu wracamy około 20:15 a słońce jeszcze całkiem dobrze świeci. Wycieczki latem mają dużo plusów.

Pustynia Błędowska, Lasy i Bagna Błędowskie – informacje praktyczne

Dojazd z Krakowa

To około 50 km i dojazd zajmie Wam godzinę.

Parking

Bezpłatny, w lesie, w pobliżu jeziorek, na ulicy Sosnowej. Są tam dwa parkingi przy drodze.

Nasza trasa po Pustyni Błędowskiej – gpx

Wycieczka zajęła nam około 4 godziny, przejechaliśmy 29 km.

Total distance: 28934 m
Max elevation: 353 m
Min elevation: 308 m
Total climbing: 361 m
Total descent: -351 m
Total time: 04:08:38
Download file: pl-mlp-sl-pustynia-i-lasy-bledowskie-kasai.eu.gpx

Rowerem przez Pustynie Błędowską – plany

Choć już jest szumnie ogłaszane, że ścieżka wokół Pustyni Błędowskiej jest już prawie gotowa, to pamiętajcie, że w rzeczywistości to tylko odcinek około 2 km pomiędzy Różą Wiatrów a jeziorkami w Kluczach.

Do 2023 ma już być gotowa pełna pętelka wokół pustyni. Czy to dobrze czy źle, że na ten skrawek jeszcze do niedawna dzikiej przyrody wchodzą ścieżki i asfalt? Nie ukrywamy, że jesteśmy zwolennikami niezbyt wielkiego ingerowania w przyrodę, dlatego te szutrowe leśne ścieżki bardziej nam się podobają…

Na razie szczególnie polecamy w tych okolicach wycieczki po lasach. My na pewno jeszcze kiedyś tu wrócimy – wyjątkowo przyjemnie się tam jeździ. Niestety jest totalny brak oznaczeń przy trasie. Podobno tabliczki z informacjami mają pojawić się jesienią.

Inny wariant wycieczki połączonej z wizytą na Pustyni znajdziecie też na blogu Frantki Wędrowniczki – opis TUTAJ. Oni zaczynali w Hutkach i kręcili w kierunku Kolbarku. To była niesamowita niespodzianka spotkać tak się zupełnie przypadkiem w środku lasu!

Jeśli chcecie być na bieżąco z postępami prac przy budowie ścieżek rowerowych – polecamy stronę Velo Małopolska na Facebook.

Wato też zaglądać na stronę Lasów Państwowych a dokładnie Nadleśnictwa Olkusz – Tutaj. Dodatkowo można też pobrać bezpłatna aplikację „Nadleśnictwo Olkusz” ze sklepu Google Play lub App Store – są tam trasy rowerowe i spacerowe. Polecamy!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

11 komentarzy

Anna 26 lipca 2022 - 22:37

Gdybyśmy tylko mieli ciut bliżej 😉

Odpowiedx
Kasia 27 lipca 2022 - 6:28

To może przy jakimś wypadzie do Małopolski albo na Śląsk zajrzycie też na pustynie – polecamy :)

Odpowiedx
Grzegorz 27 lipca 2022 - 4:40

Nigdy nie byłem na tej pustyni, ale jak widać, można tam się wybrać z rowerem. Fajny pomysł 🙂

Odpowiedx
Kasia 27 lipca 2022 - 6:27

A to tym bardziej polecam – my pustynie uwielbiamy, a Błędowska wyjątkowo fajna.

Odpowiedx
antekwpodrozy 27 lipca 2022 - 7:18

Bardzo fajnie, że się da tam pojeździć rowerem :)

Odpowiedx
Asia 1 sierpnia 2022 - 14:28

Kolejne fajne miejsce na rower ;) musimy sprawdzić ;)

Odpowiedx
Kasia 7 sierpnia 2022 - 11:18

Bardzo polecamy :)

Odpowiedx
Krzysztof Prażmowski 3 czerwca 2023 - 6:56

Bardzo fajnie przygotowany szczegółowy opis trasy. Zdjęcia też super:) W Boże Ciało weźmiemy rowery i przejedziemy się Waszą. Dzięki za info i życzę udanych kolejnych wycieczek :)

Odpowiedx
Kasia 4 czerwca 2023 - 7:33

Super! Udanej wycieczki! Pozdrawiamy serdecznie!

Odpowiedx
Kasia 6 lipca 2023 - 18:51

Dziś przejechałam Waszą trasą bardzo przyjemna, dziękuję za inspiracje

Odpowiedx
Kasia 5 września 2023 - 5:30

Miło nam! Pozdrawiamy serdecznie!

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci