Home PodróżeUkraina Święta we Lwowie

Święta we Lwowie

by Marek

W tym roku nie byliśmy oryginalni i znowu na święta pojechaliśmy do Lwowa. Lwów lubimy bardzo, a zimą jest tu szczególnie kolorowo i klimatycznie.

Musze się przyznać, że kiedyś nie wyobrażałam sobie spędzać świat inaczej niż tradycyjnie w domu.
Jednak gdy pierwszy raz spróbowaliśmy jak mogą wyglądać święta spędzone na wyjeździe, staramy się co roku gdzieś pojechać.

Święta w górach?  Polecamy Słowację! Więcej znajdziecie tutaj

Na Ukrainie w większości mieszkają wyznawcy prawosławia, a co za tym idzie święta Bożego Narodzenia obchodzą w styczniu. Tak więc na czas naszych świat są tu czynne wszystkie sklepy i restauracje i życie miasta nie zamiera. Jedyny wyjątek to 25 grudnia który jest też tutaj dniem świątecznym, jednak i tak większość sklepów i restauracji jest normalnie czynna.

Co ciekawe na czas naszych świat nie ma tu wyższych cen noclegów. Ceny pikują za to ostro do góry na czas sylwestra i oczywiście prawosławnych świat. Mieszkanie które mieliśmy, na sobotę przed sylwestrem miało już cenę ok 500 zł. My płaciliśmy ok 130 zł za dobę.

Tradycyjne święta we Lwowie jak to zorganizować?

Na święta wyjeżdżamy z domu, ale jednocześnie nie wyobrażamy sobie spędzenia świąt inaczej jak tradycyjnie. Przynajmniej częściowo. Dlatego z domu zabieramy zawsze pierogi, uszka i barszczyk.

Na miejscu szukamy zawsze mieszkania w którym jest normalna kuchnia i koniecznie stół, przy którym będziemy mogli usiąść do wieczerzy wigilijnej.

Gdzie szukać wygodnego mieszkania we Lwowie? Polecamy Airbnb i możliwość odbioru na pierwszą rerwację ok 120 zł przy rejestracji z tego linka

Jak przygotować tradycyjne święta we Lwowie?

Jak Wigilia to koniecznie też tradycyjnie karp. Pyszną rybę dostaniecie tuż obok opery, na bazarku Dobrobyt. Tutaj też możecie kupić chałkę do ryby i choinkę.
Jednak znacznie taniej jest na Rynku Krakowskim albo na Rynku Halickim.
Za małą choinkę robioną z gałązek spodziewajcie się cen 100-200 UAH (niestety są to już ceny, podobne do cen w Polsce).

Sklep całodobowy Arsen – Ulica Mickiewicza 5. Tu dostaniecie wszystko – od pieczywa po nabiał. Jedna uwaga – ceny zazwyczaj podobne do innych sklepów, ale alkohol droższy. Wino Kagor ze złotymi napisami cena ok 130 UAH ( w sklepie z alkoholem Czarka do świata to samo wino kosztowało 78 UAH ). Jest tu też całkiem smaczne pieczywo.

Sklep Czarka do Świata
Sieć sklepów z alkoholem. Dostaniecie tu w dobrych cenach wina, piwo i mocniejsze trunki. Kagor w cenie od 40-80 UTH.

Bazary i targowiska we Lwowie

Rynek Krakowski
Duży i męczący. Jeśli lubicie duże targowiska w typie krakowskiej Tandety będziecie się tu czuć wyśmienicie. Innym odradzamy. Choć podobno tu najtaniej.

Rynek Halicki
Urocze, maleńkie, w samym centrum. Tuż obok domu handlowego i z widokiem na dawny kościół bernardynów. Dostaniecie tu wszystko i chyba w dobrych cenach. W centrum hala przykryta dachem dookoła niej małe sklepiki i stragany.

Rynek Dobrobyt
Tuż za budynkiem opery, więc też w centrum. Małe targowisko i z cenami chyba nieco wyższymi od pozostałych które odwiedziliśmy. W centrum jest hala a dookoła niej budki i stragany. Tu też jest sporo stoisk z pieczywem. Tu też znajdziecie nasz ulubiony bar z rybami.

Pamiętajcie – z Ukrainy nie wolno przywozić do Polski nabiału i wędlin. Limit alkoholu to 1 litr alkoholu powyżej 22 % lub 2 litry alkoholi o mocy do 22 %. Dodatkowo można 16 litrów piwa i 4 litry wina niemusującego

Jarmark świąteczny we Lwowie

Najpiękniej ozdobione są planty prowadzące do opery. W tym roku jest całkowicie rozgrzebana fontanna, za to mamy kolorowe projekcje na fasadzie opery.
Wino grzane 30 UTH, kakao 15.

Na Rynku jest też sporo straganów z pamiątkami i budek z jedzeniem. Jest też lodowisko.

Lokalne słodycze czyli Roshen i długo długo nic…

Od lat jesteśmy wielkimi fanami słodyczy z fabryki Roshen. W Kijowie odwiedziliśmy nawet fabrykę ( więcej Tutaj). We Lwowie są trzy salony firmowe firmy Roshen – ulica Valova 4, ulica Volodymyr Velykyi 26, aleja Vyacheslava Chornovola 7.

Co ciekawe pamiętaliśmy trochę ceny z Kijowa i wydaje się, że we Lwowie jest nieco taniej. Niestety przed samymi świętami dosłownie wymiotło świąteczne opakowania ze sklepów. Pamiętaliśmy ile ich było w Kijowie, tutaj zaledwie dwa wzory świąteczne się ostały.
Nasze ulubione słodycze tutaj to czekoladki z makiem, z wielbłądem i też te z kwiatkiem na papierku. Polecamy też bardzo czekolady, i koniecznie skosztujcie Zefirow (pianek) w czekoladzie. Za to czekoladki pakowane w jednokolorowe gustowne papierki polecamy wszystkie – aksamitna czekolada i ciekawe nadzienie. Będziecie zachwyceni!

Gdy będziecie w sklepie Roshen koniecznie musicie skusić się też na tort. Są bez konserwantów i są przydatne do spożycia tylko do 72 godzin. W tym roku pojawiły się czekoladowe z malinami. Doskonałe.

Inne słodycze na Ukrainie?
Oczywiście są. I wydają się całkiem dobre. Niestety nie mają sklepów firmowych. Na rynku we Lwowie jest wprawdzie sklepik z szyldem fabryki słodyczy Switocz (Світоч). Jednak w środku okazało się, że jest tam zbieranina różnych firm łącznie z Milką i na dokładkę potwornie niemiła ekspedientka. Jeśli jednak chcecie robić odkrycia nowych smaków – na pewno warto. Jedno jest pewne, słodycze Roshena są po prostu łatwiej możliwe do zlokalizowania i naprawdę pyszne.

Pasterka w Katedrze we Lwowie

Tradycyjna pasterka odprawiana w języku polskim i ukraińskim jest o 18.00. Polecamy przyjść jednak wcześniej chcąc zająć miejsce siedzące. W Boże Narodzenie jest koncert kolęd po mszy o 11.30 (w języku polskim). Szczegóły sprawdzajcie na stronie katedry TUTAJ.

Opera i świąteczne przedstawienia

W tym roku nie mieliśmy szczęścia do repertuaru w Operze.  Zazwyczaj było kilka przedstawień które były rewelacyjnie. Polecamy Dziadka do Orzechów i Królewnę Śnieżkę. W tym roku udało się nam zgrać z terminem pobytu i mogliśmy liczyć tylko koncert kolęd w Operze. Co ciekawe teraz przed rozpoczęciem przedstawienia jest prezentowana kurtyna autorstwa Henryka Siemiradzkiego i co więcej jest z taśmy opis postaci znajdujących się na niej.

Ach ta kawa we Lwowie

Najlepsza kawa we Lwowie czy w Kijowie? W sumie to nie wiem. Jedno gwarantuje – na pewno wszędzie na Ukrainie jest pyszna. Tym razem, dzięki podpowiedzi znajomej przywieźliśmy do domu też kawę w ziarnach. Gdzie kupić kawę? Najprościej w niezliczonej ilości sklepików z kawą rozrzuconych po całym mieście. Ale jak wiadomo to głównie sklepy dla turystów. My szukaliśmy bardziej u źródła, czyli tam gdzie kupują miejscowi. Dlatego dzięki podpowiedzi Krysi poszukaliśmy kawy na jednym z miejskich targowisk. Uwaga – kawa sprzedawana w dużym opakowaniu – 1kg. Na szczęście jest faktycznie bardzo dobra, co możemy potwierdzić organoleptycznie po pierwszym parzeniu w domu.

Temat ten zgłębiała też Agnieszka z bloga Zależna w podróży. Za jej podpowiedzią dotarliśmy do sklepu z kawą Gałka (obok jest też kawiarnia). Jest tam spory wybór. Niestety średnio trafiliśmy, bo smakowo nie bardzo nam podeszła. Może następnym razem najpierw usiądziemy w kawiarni, a potem wybierzemy coś ze sklepu. Fakt, że sklepik dalej od centrum i kupujący to głównie miejscowi.

A gdzie do kawiarni? Odpowiedź jest prosta. Wszędzie. Nawet zawalona tabunami turystów Kopalnia Kawy ma świetną kawę. Nie ukrywam, że na tą z likierem i śmietanką będę zawsze wracać. Jest tam też sklepik, ogromna sala (nieco głośna gdy pełna ludzi) i podziemia, gdzie dostaniecie kask i możecie zamówić kawę opalaną palnikiem. My zazwyczaj chowamy się w najdalszym końcu głównej sali z widokiem na ulicę Ruską.

Bardzo smakowała nam też kawa w sieci kawiarni Fabryka Kawy i oczywiście w mojej ulubionej kawiarni, tuż przy Katedrze. Szkoda tylko że Ormianka tak się zmieniła, że od remontu po prostu nie mogę do niej wejść. Teraz przypomina pierwszą lepszą z brzegu kawiarnie, a kiedyś była to jedyna czynna kawiarnia w szaro burym świecie bez restauracji i kawiarni. Taki Lwów też pamiętam i tym bardziej cieszy mnie, że tak się szybko zmienia i pięknieje. Niestety ceny kawy są już na poziomie cen w Krakowie.

Święta z dala od domu

Czy święta spędzanie poza domem są lepsze od tych tradycyjnie w domu? Na pewno są inne. Mam wrażenie, że jest paradoksalnie spokojniej i bez ciśnienia. Jest choinka, świątecznie nakryty stół i potraw tyle żeby się nie przejeść. Mamy chyba dzięki temu więcej czasu na odpoczynek, spacery i wyjścia do restauracji czy kawiarni.

Lwów informacje praktyczne

Czas na Ukrainie – godzina do przodu w stosunku do czasu w Polsce.

Dojazd do Lwowa

Samochodem na Ukrainę

Od wielu lat to właśnie samochód był naszym głównym środkiem lokomocji w dotarciu na Ukrainę. Niestety od kilku lat, gdy nieprzebrane tłumy przemieszczają się przez wszystkie przejścia graniczne to najbardziej czasochłonna i stresujące opcja.
Już w ubiegłym roku przejazd na Ukrainę był masakryczny – staliśmy do przejścia ok 6 godzin… W tym roku sądząc po informacjach w mediach nie zapowiadało się inaczej. Już kilka dni przed świętami przejścia miały czasy oczekiwania na poziomie 6-10 godzin. Jedyne mniej obłożone przejście było na granicy pomiędzy Słowacją a Ukrainą w Użhorodzie.

Pociągiem na Ukrainę

To zdecydowanie najszybszy sposób na dotarcie do Lwowa. Polecamy kupno biletów z wyprzedzeniem (ok 1,5 miesiąca przed planowaną datą podróży) przez stronę internetową – . Cena ok 50 zł w jedną stronę. Pociąg nowoczesny i wygodny. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym wpisie wkrótce Tutaj.

Samolotem do Lwowa

Od kiedy pojawiły się loty z Polski, z kilku miast linią Ryanair to zdecydowanie najszybszy sposób dotarcia do Lwowa. Ceny promocyjne zaczynają się nawet od 80 zł. Jednak na święta może być nieco drożej. Oczywiście ogranicza nas też trochę bagaż – najtaniej z podręcznym, a wtedy trudno zapakować wszystkie prezenty i rzeczy potrzebne na święta…

Ceny na Ukrainie

Kurs 1 UTH to 0,17 zł
Kawa w pociągu – 35 – 40 UAH ( ok 6 zł)
Mleko 35 UTH
Chleb ciemny 20
Bułeczka w piekarni gruzińskiej ok 20
Kawa w kawiarni 20-40
Wino Kagor (złoty napis) 79 UTH w sieć sklepów z alkoholem Czarka swiata (w innych sklepach 100-130)
Mała choinka zrobiona z gałązek 100-200
Stroik 30-50
Karp ze smażalni na bazarku Dobrobyt 170 UTH za całego karpia z grila
Kawa ze Lwowa ziarnista 50 UTH za 100 g, w kopalni kawy od ok 100 UTH za 100 g
Kawa ze Lwowa 1 kg od 190 do 300 UTH
Pijana wiśnia, wiśniówka na rynku butelka 0,5 l to 235 UTH
Chinkali w restauracji za sztukę 20 UTH, chaczapuri adżarskie 120 UTH
Kawa w naszej ulubionej kawiarni tuż obok Katedry od ok 60 UTH
Kakao 50 UTH

W Kijowie byliśmy tydzień przed świętami i przed pobytem we Lwowie. Więc na świeżo możemy porównać ceny. Jedno jest pewne – w 2019 roku ceny w Kijowie są znacznie wyższe niż we Lwowie. Prosty przykład – grzane wino w Kijowie 80, we Lwowie 30. Mleko w sklepach w Kijowie ok 45 UAH, we Lwowie 30.

Niestety czasy kiedy na Ukrainie było drastycznie taniej niż w Polsce już minęły. Jest porównywalnie do cen w Polsce. W większych miastach może zdarzyć się nawet drożej, na prowincji może być taniej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci