Home Cykle Nekropolie na Kresach – Tadanie

Nekropolie na Kresach – Tadanie

by Kasia

Początek listopada to dla mnie czas w którym mam potrzebę się wyciszyć. Unikam wtedy komputera, tableta. Z rzadka sprawdzam pocztę. Święto Zmarłych tak nastraja. Większość z nas odwiedza w tym czasie cmentarze i groby swoich bliskich.

 
My w tym roku wyjątkowo pojechaliśmy też na cmentarz, na którym z rzadka już ktoś zapala znicz na polskich nagrobkach.
O szukaniu korzeni na Kresach i o wsi Tadanie pisałam już nie jeden raz. Tym razem w listopadowy słoneczny dzień ponownie odwiedziliśmy cmentarz tuż nad Bugiem. Ale teraz wiedzieliśmy już gdzie pochowana jest moja prababcia. Mogliśmy jej zapalić światełko, zostawić kwiaty. _MG_3737

_MG_3780

_MG_3786
Udało się nam odszukać więcej polskich nagrobków. Z zatartymi napisami, ale z niezbicie polskimi literami z których często trudno było odcyfrować imię czy nazwisko zmarłego.

_MG_3754

_MG_3758

_MG_3766

_MG_3794

_MG_3795

_MG_3797
Smutny to cmentarz o tej porze roku, kiedy polskie cmentarze aż kipią kwiatami, a wieczorem łuna od zapalonych zniczy bije daleko. W Tadaniach tylko na nowej części cmentarza groby były uporządkowane, gdzieniegdzie było widać kwiaty.
Na Ukrainie z rzadka obchodzi się Święto Zmarłych. Nie ma tu też już polskich rodzin, które mogły by zapalać w tym czasie światełko pamięci na grobach bliskich.

_MG_3733

_MG_3756

_MG_3771

_MG_3777

_MG_3808

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Poboczem Drogi 7 listopada 2015 - 20:16

Powtarzam to zawsze- zmarli niech spoczywają w pokoju, choćby zmieniały się granice. Szacunek ludzi dla śmierci, dla tych, którzy spoczywają na cmentarzach powinien być podstawowym moralnym prawem. Dlatego z takim bólem patrzę na porzucone nekropolie, zatarte napisy, czy wręcz zniszczone, zapomniane nagrobki- bo zmarli byli innej nacji czy wiary. Takie czasy, ale ciężko się z tym pogodzić

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci