Pustynia Starczynowska
Home PodróżePolskaKraków i okolice Pustynia Starczynowska – Małopolska

Pustynia Starczynowska – Małopolska

by Kasia

Pustynia Starczynowska – druga pustynia, która jest w Małopolsce. Mało znana i niestety prawie cała zarośnięta. Jednak zajmuje spory obszar i jest dość ciekawym miejscem na wycieczkę. Zapraszamy Was dzisiaj na wędrówkę po pustyni, która znajduje się niedaleko Krakowa.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Wygląda na to, że zrobiła się nam całkiem zgrabna seria „Pustynie w Polsce”.
Idziemy konsekwentnie z tematem. Po odwiedzinach w ubiegłym tygodniu na Pustyni Siedleckiej, teraz zabieramy Was na Pustynie Starczynowską.

Pustynia Starczynowska – zarośnięta, a jednak pustynia!

To kolejna pustynia, którą wreszcie odwiedziliśmy. Jak się pewnie domyślacie wiele razy przejeżdżaliśmy tuż obok – zaraz przy pustyni jest droga, którą wiele razy jeździliśmy do Bukowana podziwiać zachwycającą Dolinę Sztoły.

Pustynia Starczynowska leży w Małopolsce, na terenach należących do dwóch gmin – Bukowno i Olkusz. 

Ktoś powie, co to za pustynia jak piasku nie widać…
Fakt.
Została niemal całkowicie obsadzona drzewami, ale jeszcze w latach 30 XX wieku była to porządna, piaszczysta pustynia i zajmowała obszar 5 km2. 

Jest to też kolejny przykład, jak działalność człowieka spowodowała pojawienie się obszaru, który można było nazwać pustynią. W XIII wieku nastąpiło bardzo intensywne wycinanie drzew na tym terenie.

Pustynia Starczynowska, podobnie jak Pustynia Błędowska jest więc przykładem antropogenicznej formy terenu – czyli terenu, który powstał w wyniku działalności człowieka.

Podobno piasek zalega tam nawet na głębokość 20 m.
My zrobiliśmy krótki spacer od parkingu przy głównej drodze do wydmy, dobrze widocznej z daleka. Tam już jest nieco bardziej pustynnie…

Pustynia Starczynowska – dojazd z Krakowa

Z Krakowa to około 45 kilometrów i dojazd zajmie Wam około godzinę.

Parkujemy tuż przy drodze, w pobliżu szlabanu na szutrowej drodze. Gdy przyjechaliśmy, nie było tam innych samochodów. Gdy odjeżdżaliśmy stały trzy – czyli jednak pustynia jest odwiedzana. Podobno można tam też trafić na grzyby.

Ciekawostki w okolicy Pustyni Starczynowskiej:

Pustynie w okolicy – Pustynia Błędowska i Siedlecka

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

2 komentarze

Edmund 19 stycznia 2022 - 0:03

Interesuje mnie spływ kajakiem w okolicach Jaworzna.Ostatnie lata pływałem na Mazurach np.Krutynią , a w młodości po Brdzie i najdłuższy z Torunia Wisłą do Nogatu ,kanalem Elbląskim przez jeziora ,śluzy i pochylnie do jeziora Drwęckiego w Ostródzie i dalej Drwęcą do Wisły do Torunia

Odpowiedx
Kasia 19 stycznia 2022 - 7:25

Okolice Jaworzna i miejsce na spływ to na pewno Sławków i spływ Białą Przemszą. Jednak nie mam pojęcia czy będzie to możliwe w tym roku. Najlepiej śledzić stronę Kajaki Przemsza – https://www.facebook.com/KajakiPrzemsza/
powodzenia i pozdrawiam

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci