Po naszych krótkich wycieczkach ze stolicy, teraz czas na dłuższy wyjazd. Z Tbilisi jedziemy w kierunku Mestii z przystankiem w Wardzi. W Gruzji jest kilka skalnych miast. Najbardziej znane to właśnie Wardzia i Uplisciche. Wszyscy nasi znajomi zgodnie twierdzili, że Wardzia jest bardziej godna uwagi – tak więc zdecydowaliśmy się właśnie tam pojechać.
IMG_7234

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!


Plan był prosty – chcieliśmy wyjechać ok. 7 i po ok. 3 godzinach być w Wardzi, a potem ruszyć do Bordżomi.
W rzeczywistości wyjechaliśmy o 9 i dopiero po ok. 5 godzinach byliśmy w Wardzi. Widoki na trasie zachwycały, ale świadomość zmarnowanego dnia była przytłaczająca. Niestety też pogoda spłatała figla – po słonecznym poranku, im bliżej naszego celu, tym bardziej robiło się buro…
IMG_7079

IMG_7088

IMG_7097

IMG_7109
Już zaraz za Tbilisi mieliśmy bliskie spotkanie z krowami i owcami. Potem jeszcze wielokrotnie samochód otaczały wesołe zwierzaki.
IMG_7025

IMG_7051
A sama Wardzia… ciekawa, ale jak większość skalnych miast które widzieliśmy. Na pewno nie było efektu „wow”.
IMG_7127

IMG_7136

IMG_7144

IMG_7154

IMG_7201

IMG_7216

IMG_7225

IMG_7239

IMG_7252

IMG_7267

IMG_7285

P1480434
To co obecnie oglądamy w Wardzi to efekt niszczącego trzęsienia ziemi z 1283 roku – aż dwie trzecie miasta osunęło się w przepaść… Miasto w czasach swojej największej świetności mogło pomieścić od 20 do 60 tys. osób. Był tam klasztor oraz ponad 3 tys pomieszczeń umieszczonych na 13 kondygnacjach i aż 13 kościołów! Obecnie jest jeden zachowany kościół z freskami z XII wieku – m. in. jest tam wizerunek królowej Tamary.
IMG_7180

IMG_7203

P1480405
Z Wardzi wyruszyliśmy w kierunku Bordżomi i szukamy noclegu na trasie, w Akhaltsikhe. Główną atrakcją tutaj jest gigantyczna twierdza, ale zostawiamy ją na następny dzień.
Nocleg znajdujemy w prywatnym Guesthouse po prawej stronie z głównej drogi przy wjeździe do miasta. Układ mieszkania jest idealny – trzy sypialnie (my korzystaliśmy z 2ch) i wspólna jadalnia z kuchnią.
Na koniec zakupy w centrum – pyszny chleb i kawa.

Wydatki:
– Wardzia wstęp – 3 lari
– Gasthaus – 20 lari za osobę – pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami, wspólna kuchnia, ręczniki, tv.
– Hotel Shin – 30 l za osobę ale pierwszy fajniejszy :)
– Pierożki 0,6 lari

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci