Home PodróżePolskaKraków i okoliceDolinki Krakowskie Juromania 2022 czyli jesień na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

Juromania 2022 czyli jesień na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

by Kasia

Jest taki obszar na południu Polski który od lat eksplorujemy i cały czas odkrywamy tam coś nowego i ciekawego. To Jura Krakowsko – Częstochowska. Jest tam ciekawie przez cały rok i każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań znajdzie tam coś ciekawego dla siebie.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Jura Krakowsko – Częstochowska jest położona na terenie dwóch województw – małopolskiego i śląskiego.
Jest tam sporo ciekawych zabytków – Szlak Orlich Gniazd i piękne zabytkowe kościoły. Jednak moim zdaniem to przyroda jest największym atutem Jury. Znajdziecie tam zarówno pustynie, ciekawe skałki, malownicze lasy, wąwozy, dolinki i jaskinie.  Dzisiaj chcemy Was zainspirować aby jesienią ruszyć na Jurę, bo jesień tam, to obok wiosny najpiękniejsza pora roku!

Inspiracją do tego mini przewodnika po atrakcjach Jury była Juromania 2022. To wielkie święto na Jurze i jak zawsze było ciekawie i różnorodnie. Już teraz polecamy Wam Juromanię 2023 – gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić, a ilość atrakcji przygotowanych przez organizatorów przyprawia co roku aż o zawrót głowy!

W 2022 roku uczestniczyliśmy w Juromanii na zaproszenie Małopolskiej Organizacji Turystycznej i Śląskiej Organizacji Turystycznej. Jak było? Tradycyjnie ciekawie i niebanalnie! Tak jak pisałam na początku – dla mnie Jura to fenomen – zawsze znajdziemy tam jakąś ciekawostkę i wyjątkowe miejsce do odkrycia!

Rajd Świetlika na Pustyni Błędowskiej – wyjątkowa impreza na Juromania 2022

Rajd po pustyni, czyli nocne przejście po Pustyni Błędowskiej z czołówkami i przewodnikiem.

Na naszym blogu znajdziecie sporo wycieczek po Pustyni Błędowskiej – jest tam pustynia w zimie, na rowerach, szlakiem do oazy i mamy zaliczone wszystkie punkty widokowe.
Jednak pierwszy raz byliśmy na pustyni w nocy!

Rajd Świetlika to cykliczne wydarzenie na Juromanii. Zbiórka uczestników rajdu była przy charakterystycznej Róży Wiatrów. Tam startowali wszyscy uczestnicy wyposażeni w czołówki i kartki na których trzeba było zbierać pieczątki z punktów kontrolnych. Trasa prowadziła aż na punkt widokowy Czubatka i następnie wracaliśmy do Róży Wiatrów. Na trasie było kilka przystanków i mogliśmy dowiedzieć się całkiem sporo o pustyni, jej przyrodzie i zamieszkujących ją organizmach.
Na koniec na uczestników czekały nagrody – koszulka z logo Juromanii i przepyszne pączki z piekarni z Olkusza.

Jeśli chcecie poznać ciekawe miejsca na Pustyni Błędowskiej zapraszamy – tu znajdziecie więcej wpisów:

Charakterystyczne punkty na pustyni

Góra Czubatka (382 m n.p.m.) – dojazd od strony Kluczy ulicą Rudnicką, Podgórną i Górną
Wzgórze Dąbrówka (355 m n.p.m.) w Chechle – dojazd od ulicy Kluczewskiej
Róża Wiatrów – kompleks drewnianych platform i pawilonów. Dojazd jadąc z Kluczy, w stronę Hutek i Bolesławia (droga pożarowa nr 3)

Rowerem po pustyni? Tak, to już możliwe, a w przyszłości będzie jeszcze dłuższa trasa:

Żółty Szlak na Pustyni Błędowskiej czyli gdzie płynie rzeka Przemsza, gdzie jest oaza na pustyni oraz pobliskie stawy Zielony i Czerwony w Kluczach:

Zimą na pustyni – polecamy, bo też jest ciekawie:

Czy Pustynia Błędowska to jedyna Pustynia w Polsce?

Ależ nie! Całkiem sporo ich już pozbieraliśmy – zapraszamy tutaj:

Pustynia to niewątpliwie unikat na Jurze i choć raz warto ją odwiedzić. A jak Jura, to też jaskinie i oczywiście cudowne Dolinki Krakowskie! Jest ich tam tyle, że sami jeszcze nie odwiedziliśmy wszystkich!

Jaskinia Nietoperzowa

Byliśmy tutaj pierwszy raz, choć już kilka razy mieliśmy ogromną ochotę się tam wybrać!

Żyje tu od 7 do 9 gatunków nietoperzy, a zimą hibernuje tam około 300 tych ciekawych zwierzaków.
Szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że jaskinia jest aż tak zachwycająca. Szczególnie wrażenie robią gigantyczne sale. Nietoperza też widzieliśmy!

Jaskinia Nietoperzowa – informacje praktyczne

Bilety wstępu: bilet normalny – 18 zł, ulgowy – 12 zł
parking płatny – 5 zł
Jaskinia czynna tylko w wybrane miesiące
01.04.2022 do 30.09.2022: 09:00-17:30 | 01.10.2022 do 11.11.2022: 09:00-15:30

A jeśli chcecie poznać więcej jaskiń – podrzucamy te, które sami zobaczyliśmy:  

Odwiedzając Jaskinię Nietoperzową warto też pokręcić się po okolicy i ruszyć w dolinki. A Juromania to doskonały czas na takie wycieczki.

Dolina Będkowska

W Dolinie Będkowskiej w trakcie trwania Juromanii była okazja okazja poznać podstawy wspinaczki pod okiem Grupy Jurajskiej GOPR.
W dolinie możecie podziwiać malowniczy wodospad Szum i wyjątkowo wysoką skałę, najwyższą na Jurze – Sokolicę, dochodzącą do 60 m wysokości!
Jest tu też wyjątkowe miejsce – schronisko Brandysówka.

Dla nas dolinki pod Krakowem to niewyczerpane źródło pomysłów na fajne wycieczki. Widzieliśmy niemal wszystkie z dolinek niedaleko Krakowa, nie tylko te główne na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Po inspiracje na wycieczki w dolinki zapraszamy tutaj:

A jak już opowiadamy Wam o dolinkach, to musimy wspomnieć o najpiękniejszej i zdecydowanie najbardziej różnorodnej z nich – Dolinie Prądnika!

Dolina Prądnika

Nie da się ukryć, że Dolina Prądnika to prawdziwa perełka na mapie Jury Krakowsko – Częstochowskiej. O jej popularności świadczą choćby tłumy jakie się tam pojawiają w słoneczne weekendy.
Dodatkowo w trakcie trwania Juromanii szczególnie warto tutaj przyjechać!

Co polecamy w Dolinie Prądnika?
Niezmiennie i zawsze przepyszne pstrągi z Pstrąg Ojcowski! To prawdziwe magiczne miejsce – jest pięknie położone, są tam doskonałe pstrągi (wędzony i delikatniejszy w smaku, pieczony w folii) oraz wyjątkowe właścicielki – matka i córka,  które wkładają ogromne serce w to co robią! Warto zatrzymać się tam na dłużej – można popływać łódką i prawdziwie się zrelaksować.

Dolina Prądnika to też punkty widokowe, jaskinie, zamki i mało znana Pustelnia…

Pustelnia Błogosławionej Salomei w Grodzisku

Tu możemy poznać historię tego miejsca sięgającą XIII wieku i wziąć udział w warsztatach w trakcie trwania Juromanii. Jeśli jeszcze tutaj nie byliście, to koniecznie zajrzyjcie. W trakcie trwania Juromanii mieliśmy okazję zobaczyć wnętrze kościoła i maleńkiej pustelni!
Pierwszy raz odwiedziliśmy Pustelnię dobrych kilka lat temu. Wtedy tym co nas zwabiło w te okolice był kamienny słoń z umieszczonym na nim obeliskiem, czyli pozostałość z fontanny która się tu kiedyś znajdowała.

W Dolinie Prądnika polecamy też Osadę Młynarską Boroniowkę, Wąwóz Ciasne Skałki i mniej znaną Dolinę Sąspowską! 

Zamek w Pieskowej Skale

Dość często zaglądamy do zamku w Pieskowej Skale. W trakcie trwania Juromanii na zamku był wyjątkowy program. Były pokazy tańców (świetna grupa Terpsychora), opowieści o zwyczajach kulinarnych, można się też było przebrać w stroje z różnych epok, posłuchać o wytwarzaniu mydła, naturalnych leków, oraz parzeniu kawy, herbaty i czekolady. Dzieci mogły też brać udział w warsztatach „Mały archeolog”. Choć wszędzie na Jurze jest ciekawie, to zdecydowanie program na zamku w Pieskowej Skale był wyjątkowo atrakcyjny!

Nasze wspomnienia z innych imprez na zamku znajdziecie TUTAJ

O wyjątkowych miejscach na Jurze już pisaliśmy. A czy wiecie że są tam też winnice? Winnice w Małopolsce, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej?
Oczywiście!

Winnica Novi przy Pałacu w Cianowicach

Właścicielami pałacu jest rodzina Adamowiczów, a po winnicy oprowadzał nas sam pan Marcin Adamowicz.

Jest tu prawdopodobnie najbardziej nowoczesna winiarska linia produkcyjna w Małopolsce i być może nawet w Polsce. Szczególnie wrażenie robią piwnice do przechowywania wina. Jest tu też sklep i kilka miejsc noclegowych.

Pałac Cianowice, położony tuż przy winnicy, został zaprojektowany przez Teodora Talowskiego. Jest on prywatną rezydencją, nie udostępnianą zwiedzającym, ale nam udało się zobaczyć jadalnię i odrestaurowane piwnice pałacowe. Tam możemy poznać historię pałacu i rodzin kolejnych właścicieli – Dobieckich i Adamowiczów.

W trakcie spotkania i degustacji w winnicy mogliśmy spróbować aż 6 różnych win. Szczególnie w pamięci zostało nam różowe Katharina (nazwane na cześć mamy właściciela pałacu). Cudownie smakowało i miało niesamowity zapach też wino Cuveé Verte.

Wina z Winnicy Novi możecie spotkać w kilku krakowskich restauracjach. Jest też możliwe zamawianie przez internet i telefon.

Winnica Novi – Cianowice Duże, ulica Szkolna 38

Więcej o winnicach na Jurze przeczytacie u nas na blogu:

Już wiecie, że Jura to wyjątkowe miejsca – pustynie, dolinki, zamki i ciekawe skałki. Są tam też bardzo ciekawe miasteczka, a najciekawszym z nich są niewątpliwie niewielkie Żarki.

Żarki wyjątkowe miejsce na Jurze

Już kilka razy opowiadaliśmy Wam o tym wyjątkowym miejscu.
Mała miejscowość w województwie śląskim, a jednocześnie prawdziwa petarda jeśli chodzi o atrakcyjne miejsca i ciekawostki dla turystów.

Co ciekawe, w Żarkach jesteśmy chyba już 4 albo 5 raz, a i tak cały czas odwiedzamy całkiem nowe miejsca! 
Jeśli jeszcze nie zawitaliście do Żarek, to polecamy to zrobić w najbliższym czasie.

Co ciekawego znajdziecie w Żarkach?

Stary Młyn Muzeum Dawnych Rzemiosł – świetna multimedialna ekspozycja ciekawa zarówno dla dużych jak i małych

Sanktuarium w Leśniowie – wyjątkowe miejsce, do którego pielgrzymują tysiące rodzin z całego kraju. Tym razem mogliśmy zwiedzić kościół i poznać jak wygląda codzienne życie tutejszych zakonników. Klasztor w Leśniowie to też fantastycznie zarządzane gospodarstwo z gigantycznymi i nowoczesnymi szklarniami (ach te pomidory i truskawki!). Są tam też kury i świnki. Jednak największy hit ostatnich miesięcy to zagroda z kozami i dwie alpaki w mobilnej zagrodzie, która pozwala na … przycinanie leśniowskich trawników przez te sympatyczne zwierzęta!

Wehikuł Czasu – to miejsce gdzie możemy przenieść się do średniowiecza i poczuć jak kupiec przemierzający bursztynowy szlak. Są tu warsztaty dla dzieci przybliżające średniowiecze. Dodatkowo możemy tam spotkać pana Krzysztofa z „Pod skrzydłami” i sowę Gaję!

Niedaleko Żarek jest jeszcze jedno ciekawe miejsce. Dyniowe Pole Przybynów – szczególnie teraz jest idealny moment na odwiedziny tutaj. Możemy tam kupić dynie – właściciele mają ponad 50 odmian. Są tam też tykwy i lawendowe pole.  A dodatkowo, to też świetne miejsce na sesje fotograficzne!

Żarki to też pozostałości po mieszkającej tu kiedyś bardzo dużej społeczności żydowskiej. Jest synagoga – w tej chwili dom kultury i kirkut ( żydowski cmentarz) z około 1100 nagrobkami, w tym unikatowymi żeliwnymi.

W Żarkach są jeszcze dwa wyjątkowe miejsca:
– słynne stodoły, które pojawiły się nawet w kilku filmach,
– sobotni jarmark na którym możemy kupić wybitny chleb tatarczuch z mąki gryczanej (najlepszy od Jadwigi Plesińskiej)

Żarki i okolice to też świetne szlaki rowerowe. Co więcej, powstają teraz nowe, więc możecie być pewni, że wiosną znowu zawitamy do Żarek.
Tuż obok Żarek są ciekawe szlaki pieszo rowerowe –  Rajce i Strażnica w Przewodziszowicach, oraz na wzgórze Parchowotka.
Więcej o tych atrakcjach przeczytacie u nas na blogu:

A gdzie zjeść coś dobrego w Żarkach?
Dobrych restauracji jest tutaj coraz więcej. Tym razem mieliśmy okazję poznać nowe smaki w restauracji Basenowa, znajdującej się na szlaku kulinarnym Śląskie Smaki. Gęsie pipki, szpajza czy klasyczna golonka albo też kaczka czy szarlotka. Wszystko smakowało wyśmienicie i dania były wyjątkowo ładnie podane. Basenowa, jak sama nazwa wskazuje musi mieć coś wspólnego z basenem. I właśnie tuż obok jest bardzo przyjemne kąpielisko z piaszczystą plażą! Chyba warto tu wrócić, gdy zrobi się znowu ciepło!

Pamiętajcie, nawet gdy pogoda nie sprzyja, na Jurze jest ciekawie!

Smakowita Jura czyli gdzie szukać dobrego jedzenia

Karczma Bida w Bolesławiu
Tu każde danie to prawdziwa petarda. Porcje są tak gigantyczne, że nikt nie wyjdzie z tej karczmy głodny. Do tego wszystko doskonale smakuje. Co możemy polecić? Na pewno wyjątkowy kotlet de Volaille. Świetny był też żurek podawany w chlebie. A do tego ciekawostka – przed daniem głównym możemy skosztować ser i smalec do których jest podawany wyjątkowo smakowity chleb.
Do restauracji łatwo trafić – znajduje się przy drodze krajowej nr 94 Katowice – Kraków, niedaleko Olkusza.

Restauracja Basenowa w Żarkach
Tutaj możecie liczyć na unikalną kuchnię i ciekawe połączenia smaków. A do tego bardzo ładny lokal w ciekawym otoczeniu – tuż obok są baseny i plaża.

Pstrąg Ojcowski
O tym pstrągu napisać, że jest dobry, to jakby nic nie napisać. Od dawna zastanawiamy się która wersja jest lepsza – pstrąg wędzony czy też pstrąg zapiekany w folii. Niestety nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć. Obie wersje są doskonałe. A najlepiej jak sami się przekonacie i skosztujcie. Warto!

Nocleg na Jurze

Hotel Jura Osiek
To nowy hotel – świetnie urządzony i wyposażony. Jego niewątpliwym atutem jest lokalizacja – łatwo z niego dotrzeć do wielu charakterystycznych miejsc na Jurze.

Więcej noclegów znajdziecie na niezawodnym Booking:

Booking.com

W tym roku Jurę i atrakcje Juromanii odkrywaliśmy w towarzystwie innych blogerów:

Polskie Szlaki
Frantki Wędrowniczki
W 10 inspiracji dookoła świata
Antek w podróży
Podróże bez ości
Rodzinnie Dookoła Świata

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci