Home PodróżeWietnam Okolice Hue – grobowce cesarzy

Okolice Hue – grobowce cesarzy

by Kasia

W Hue zachwycaliśmy się Cytadelą i Zakazanym Miastem, ale grobowce cesarzy są nie mniej zachwycające.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!


Po zwiedzaniu Cytadeli i Pagody wreszcie ruszamy zobaczyć grobowce cesarzy. Tu bez nawigacji, albo dobrej mapy będzie trudno trafić. Pomocni okazywali się też miejscowi – na skrzyżowaniach zawsze trafił się dobry człowiek pokazujący drogę.

Przewodniki polecają zobaczyć trzy grobowce – Ming Manga, Khai Dinha i Tu Duca. Nam udało się zobaczyć dwa.

Szczególnie zachwycający jest grobowiec Khai Dinha.
Zanim dotrzemy do głównych budynków musimy przejść po monumentalnych schodach na kolejne dziedzińce. Na ostatnim jest ustawiona niewielka armia kamiennych żołnierzy – nie tak imponująca jak terakotowa w Chinach.


Przepięknie wygląda szczególnie główna sala pałacu, na którego terenie znajduje się grobowiec – jest cała ozdobiona szklanymi mozaikami a w centralnym miejscu jest pomnik cesarza siedzącego na tronie.
Co ciekawe, budowę grobowca rozpoczęto jeszcze za panowania Khai Dinha, w roku 1920. Ukończono go 11 lat później, w roku 1931. Zwróćcie uwagę na nietypową architekturę budynku, będącą połączeniem stylu europejskiego oraz stylu orientalnego. Khai Dinh nie był popularny wśród swoich poddanych, między innymi ze względu na decyzję o podniesieniu podatków o 30%. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostały przekazane na… budowę mauzoleum władcy. 


Grobowiec Tu Duca znajduje się na znacznie większym obszarze. Jest to kompleks pałacowy, który za życia cesarza służył jako letnia rezydencja.


Znalazłam takie ciekawostki z jego życia – miał aż 142 żony, jednak pomimo posiadania tylu żon, nie doczekał się potomka i w końcu adoptował syna.
Monumentalny grobowiec został wybudowany za życia cesarza – inskrypcje które znajdziemy na kamiennych tablicach opisują osiągnięcia, ale też, co ciekawe porażki i choroby nękające cesarza.
Budowa kompleksu pałacowego, który nazwał swoim grobowcem pochłaniała mnóstwo pieniędzy, wywołując niezadowolenie i spisek na życie cesarza. Spisek jednak wykryto, i Tu Duc w spokoju dokończył swoje dzieło.


Przy tym ogromie i kosztach budowy grobowca, najbardziej zakrawa na ironię to, że cesarz został pochowany gdzie indziej, w nieznanym dotąd miejscu.
Jakby tego było mało, wszystkim dwustu sługom pomagającym w pochówku ścięto głowy, aby nie mogli nigdy zdradzić lokalizacji prawdziwego grobowca.

To był bardzo bogaty dzień i z ostatniego grobowca wypuszczali nas jako ostatnich. Na koniec jeszcze nasz ulubiony sok z kija (trzciny cukrowej) i rzut oka na okolice słynącą z wyrobu kadzidełek do świątyni.


Informacje praktyczne
Groby Cesarzy – 100 tys VND
Możliwe też bilety łączone Cytadela + 2 grobowce Grobowiec Ming Manga i Khai Dinha – 280 tys VND
Cytadela + 3 grobowce – 360 tys VND
Parkingi płatne przy atrakcjach – 10 tys VND

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci