Na pomysł żeby odwiedzić to miejsce wpadliśmy dzięki Karolowi z bloga Kołem się toczy. Skałki w kształcie kamiennych organów – brzmi ciekawie. Jednak zdjęcia, na które trafialiśmy w sieci, były, szczerze mówiąc, mało ciekawe. Tym bardziej chcieliśmy tam pojechać i… zrobić lepsze zdjęcia!
Jeśli w planach macie zobaczenie klasztoru Gerhard i świątyni w Garni, to do „Symfonii kamienii” macie już tylko rzut beretem. Znajduje się ona w wąwozie Garni, ciągnącym się u stóp wioski o tej samej nazwie.
Na skrzyżowaniu, tuż przed świątynią, są znaki – prosto do świątyni i w lewo do informacji turystycznej. Trzeba pojechać tak jak do informacji. Informacja oczywiście nieczynna, ale mili staruszkowie nam tłumaczą jak dojechać do skałek (znowu przydatne okazuje się wydrukowane zdjęcie). A więc przy informacji w lewo, na pierwszym skrzyżowaniu w prawo i dalej dróżką między domami, w dół. Po pewnym czasie pojawiła się nawet kostka brukowa. My zatrzymaliśmy się przy tabliczce kierującej w lewo do rezerwatu Khosrov. Można jednak całkiem śmiało zjechać na sam dół wąwozu (wskazany napęd na 4 koła. :)
Nasz spacerek zakończyliśmy kawałek za kamiennym mostem z 11 wieku. Ale z tego co widzieliśmy te niesamowite formacje skalne ciągną się jeszcze dość daleko.
7 komentarzy
Wasze zdjęcia kamiennych organów zdecydowanie robią wrażenie! :D My już prawie kupiliśmy bilety do Armenii na sierpień, ale zanim dograliśmy wszystkie terminy w pracy, to tanie bilety przeszły nam koło nosa :/ Dlatego w tym roku na urlop obieramy inny kierunek, a na Armenię będziemy polowali w przyszłym roku ;)
Dziękujemy Aniu! Bardzo polecamy Armenię – trzymam kciuki żeby za rok się udało!
a Karol-oferma zapomniał o tych skałach na miejscu :(
:( Ale u nas możesz pooglądać zdjęcia ;)
W Polsce również można spotkać podobne zjawisko. Znajduje się ono w górach Kaczawskich i zwie się Organy Wielisławskie. Skala zdecydowanie mniejsza od tych Armeńskich, jednak również robią wrażenie.
Dzięki za podpowiedź – dopisujemy do listy. :)
Z tego co widzę to jest to w pobliżu Pańskiej Skały – podobnej formacji skalnej w Czechach.
Organy Wielisławskie są trochę inne, są w kolorze czerwono brunatnym, bo to inne skały – porfiry. Natomiast utwory podobne jak w dolinie rzeki Azat czyli słupy bazaltowe są również na Pogórzu Kaczawskim na szlaku Krainy Wygasłych Wulkanów. Są to m in Małe Organy Myśliborskie czy unikatowe Róże bazaltowe w starym kamieniołomie w górze Wilkołak k/Złotoryi.
Ładne słupy bazaltowe są też w Czeskim Raju ( przy granicy z Polską ) np Panska Skała.