Podkarpacie
Home Rusz się!Las Zielone Podkarpacie – ciekawe miejsca z dala od tłumów

Zielone Podkarpacie – ciekawe miejsca z dala od tłumów

by Kasia

Od dłuższego czasu przekonujemy wszystkich, że warto szukać ciekawych miejsc w swojej najbliższej okolicy. Małopolskie już dość dobrze odkryliśmy. Teraz czas na Podkarpacie.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Dla wielu osób Podkarpacie kojarzy się głównie z Bieszczadami. Niestety Bieszczady stały się teraz niesamowicie popularne, dlatego postanowiliśmy pokręcić się po okolicach Dynowa i Sanoka.

Czy udało się nam znaleźć coś ciekawego w tej okolicy? I to całkiem sporo. Są tam zarówno ciekawe zabytki jak też rezerwaty przyrody.

Śnieżyce wiosenne w Sanoku

O śnieżycy wiosennej na Podkarpaciu usłyszałam dopiero dzięki pięknym zdjęciom na profilu Nadleśnictwa Baligród.
To bardzo dobry trop – właśnie w tamtych okolicach jest Rezerwat Śnieżycy Wiosennej w Dwerniczku.

Jednak jeśli chodzi o odległość, to już wyprawa na cały dzień. Okazało się jednak, że tuż przy Skansenie w Sanoku jest całkiem spory obszar, gdzie spotkamy śnieżyce wiosenne. Więcej o śnieżycach na Podkarpaciu przeczytacie już u nas na blogu:

Ścieżka dydaktyczna na torfowiskach w Sanoku

Ścieżka to krótka pętelka, która częściowo prowadzi drewnianymi kładkami wśród torfowiska. Są dwa mostki, wieża widokowa i sporo dzikiej przyrody dookoła. My wypatrzyliśmy kolorowe ropuchy i jaszczurkę. W oddali było też widać kwitnącą śnieżyce wiosenną.

Jak tam dojechać?
Kierujecie się na ulicę Stanisłąwa Wyspiańskiego i ta końcu ulicy – tuz przy tablicy informacyjnej o ścieżce edukacyjnej możecie zostawić samochód.

Zamek Sobień

Ruiny zamku położone są na wzniesieniu, na wysokości 360 m n.p.m. z malowniczym widokiem na Dolinę Sanu. Początki tej średniowiecznej warowni sięgają XIII wieku i wtedy zamek chronił przebiegający w pobliżu szlak kupiecki. W kolejnych stuleciach był rozbudowywany i w XIV wieku stał się siedzibą rodu Kmitów.
Teraz docieramy do ruin zamku malowniczym lasem. Na końcu czeka nas wspinaczka po drewnianych schodach. Widok z platformy widokowej pomiędzy zachowanymi ścianami zamku jest zachwycający i tak naprawdę to on był główną przyczyną dla którego dotarliśmy właśnie w to miejsce.
Na blogu znajdziecie opis wycieczki na zamek – zapraszam:

Rezerwat Mójka i Błędny Kamień

Szlak Jelenia w Rezerwacje Mójka
Na tej ścieżce największą atrakcją jest tajemniczy Błędny Kamień.
Naszą wycieczkę zaczynamy z miejscowości Wyrębiska – wystarczy dojechać drogą do szlabanu i ruszyć do lasu. Po kilku krokach docieramy do charakterystycznego kamienia.
W Rezerwacie są dwie ścieżki – Jelenia i Bobra – obie mamy opisane na blogu – zapraszam.

Korczyna Pijalnia Czekolady

Chyba każdy miłośnik czekolady będąc w okolicy musi odwiedzić Korczynę. Pijalnie czekolady założył Mirosław Pelczar, mistrz świata cukierników.
Jest tam sklep i kawiarnia. Polecamy szczególnie czekolady do picia – gorzką i deserową – smak szczególnie tej drugiej jest fantastyczny. Na miejscu możecie kupić przeróżne czekolady ( jest nawet 100%) i figurki czekoladowe w zależności od pory roku. My przed Wielkanocą trafiliśmy na wysyp jajeczek i króliczków.
Więcej informacji na stronie Pijalni Czekolady TUTAJ

Ruiny Zamku Kamieniec i ścieżka dydaktyczna

Zamek Kamieniec leży niedaleko Krosna. Jego charakterystyczną sylwetka jest swoistą wizytówką okolicy i obok Rezerwatu Prządki, jest jedną z największych atrakcji rejonu. Jednak niewiele osób wie, że tuż pod zamkiem są niesamowicie malownicze ostańce, niewiele ustępujące urodą słynnym Prządkom. Więcej zdjęć i opis trasy wokół zamku znajdziecie na blogu:

Ściana Olzy w Rudawce Rymanowskiej

O Rudawce Rymanowskiej jest głośno szczególnie zimą. Tworzą się tam słynne lodospady na skale tuż nad rzeką Wisłok. Jednak i na wiosnę jest tam malowniczo. Szczególnie przyciąga gigantyczna Ściana Olzy, czyli gigantyczna skalna ściana tuż nad Wisłokiem. Miejsce naprawdę magiczne, choć latem podobno oblegane. My wiosną byliśmy tam sami:

Deskale w Haczowie – czyli projekt Cichy Memoriał Arkadiusza Andrejkowa

Jakiś czas temu trafiłam w sieci na zdjęcia obrazów powstających na drewnianych stodołach…
Twórcą tych nietypowych obrazów na deskach jest Arkadiusz Andrejkow. Jego celem było uwiecznienie dawnych mieszkańców wiosek.
Bo obrazy powstające na stodołach nie są przypadkowe. To mieszkańcy tych okolic, zatrzymani kiedyś w kadrze na starych fotografiach, a dzisiaj przeniesieni ręką artysty na stare deski, wysmagane wiatrem i deszczem. Deskale wyglądają niesamowicie.
Łatwo zlokalizujecie deskale tworzone w ramach projektu Cichy Memoriał – mapka jest tutaj. Więcej o projekcie, artyście i relacje z powstawania deskali znajdziecie na stronie artysty TUTAJ.
Tym razem na trasie mieliśmy miejscowość Haczów. Tylko w tej jednej miejscowości jest aż 4 deskale. Choć my wypatrzyliśmy tylko 3. Dodatkowo jest tam sporo malowniczych, drewnianych domów i piękny drewniany kościół.

Rezerwat Przyrody Krępak

Położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego, w Nadleśnictwie Bircza i Leśnictwie Posada Rybotycka.
Szlak zaczyna się tuż przy parkingu. Jest dobrze oznaczony i mamy po drodze bardzo fajnie przygotowane tablice edukacyjne.
Widać że szlak był niedawno modernizowany – są nowe schody, poręcze.

Rezerwat Przyrody Broduszurki

Tym razem rezerwat i torfowiska. Okazało się, że nie tak łatwo do niego trafić. Najlepiej tam dotrzeć od strony miejscowości Winne – Podbukowina. Samochód zostawiacie na końcu drogi – możliwie blisko przy Rezerwacie, tuz przy kapliczce na drzewie. Jest tam miejsce piknikowe. Tam też staruje ścieżka edukacyjna.

Wieża widokowa w Pruchniku

Gdy tylko zobaczyłam ta wieże, wiedziałam że musimy tam pojechać. Drewnianą wieża i widok, który aż zapiera dech. Dojazd jest od strony ulicy Leśnej, gdy skończy się asfalt, gruntowa droga możecie dojechać pod samą wieże. Można też zostawić samochód przy Słupie Tatarakim.

Słup Tatarski

Jeśli przyjedziecie podziwiać widoki z wieży w Pruchniku, na pewno traficie też na Słup Tatarski. Pochodzi z  i kiedyś podobnych słupów było w okolicy trzy. Do naszych czasów dotrwało dwa. Ich główną funkcją było ostrzeganie okolicznych mieszkańców przed nadciągającymi wojskami tatarskimi. Gdy wojska się zbliżały, na szczycie słupa zapalano słomę i to był sygnał aby mieszkańcy ukryli się w bezpiecznym miejscu. Dojazd taki sam jak na wieże widokową w Pruchniku.

Rynek w Pruchniku

Byliśmy tam tylko przejazdem, ale domy które otaczają Rynek są wyjątkowe. Już wtedy wiedziałam ze na pewno tu kiedyś wrócimy. Teraz wiem też że powstał tu jeden z deskali z projektu Cichy Memoriał, tak więc jest pewne że wkrótce się tu znowu pojawimy.

Kładka na Sanie

O tym moście już pisaliśmy przy okazji opisu Rezerwatu Mójka. Jest naprawdę imponujący i jeśli będziecie w okolicy, warto go zobaczyć. Most, a raczej kładka piesza jest malowniczo rozpięta nad rzeką San. Łatwy dojazd do kładki i parking znajduje się od strony miejscowości Wara, na pograniczu Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Kładka powstała w latach 70-tych i łączy miejscowość Wara i Siedliska. W 2013 roku zagrała nawet w filmie w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Co ciekawe, to nie jedyna tak malownicza kładka w okolicy, warto poszukać innych.

Co jeszcze znajdziecie ciekawego w okolicy:
kolejka wąskotorowa Przeworsk – Dynów
– Rezerwat Prządki w Czarnorzekach
Wodospad Trzy Wody
Ruiny klasztoru w Zagorzu

Nocleg na Pogórzu Dynowskim – Podkarpacie

Polecamy Wichrowe Wzgórze – całoroczny domek w Wyrębach, tuż przy Rezerwacie Mójka, a dokładnie Błędnego Kamienia na szlaku żółtym ( Jelenia).

Więcej ciekawych noclegów na Podkarpaciu znajdziecie tutaj:

Booking.com

Więcej ciekawostek z Podkarpacia znajdziecie u nas na blogu TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci